Komunikační moduly

Přístroje pro přenos stavových a impulzních signálů přes síť ETHERNET nebo RS485. Používají se samostatně nebo pro rozšíření systému měření a regulace spotřeby energie - externí I/O moduly regulátoru ATS-C120.

Oblast využití

Přenosové moduly řady "EC" lze použít všude tam, kde je zapotřebí přenést na větší vzdálenost více signálů ať už stavových, ovládacích nebo impulzních (měření z elektroměru), pro které nejsou dostupné volné drátové vedení a pokládka nového kabelu by byla komplikovaná nebo příliš nákladná - viz Energetický management.

Z pohledu směru přenosu signálu se moduly "EC" člení do těchto skupin: ECT, ECA a ECX.

Vysílací moduly ECT

Tato skupina přenosových modulů disponuje pouze vstupy a nemá žádné výstupy. Na vstup je možné připojit pouze bezpotenciálový kontakt, např. kontakt relé či obecně mechanický kontakt nebo polovodičový kontakt typu tranzistor s otevřeným kolektorem apod. Typickým příkladem je impulzní výstup S0 elektroměru. 

Vodoměry a plynoměry mají obvykle kontakt mechanický (jazýčkový kontakt spínaný otočným magnetem na bubínku číselníku). Vysílače ECT-16 a ECT-4 mohou pracovat také jako externí vstupní modul pro regulátor ATS-C120.

Přenos signálů, stavů, povelů a impulzů z elektroměru přes síť ETHERNET nebo RS485

Přijímací moduly ECA

Tyto přenosové moduly mají pouze výstupy a to buď kontakt relé nebo polovodičový bezpotenciálový kontakt. Lze je provozovat samostatně, např. výstupy ovládat z webové stránky přes mobilní telefon či PC nebo propojit s vysílačem ECT a duplikovat jeho vstupy na výstupy přijímače ECA. Přijímače ECA-16 a ECA-4 mohou pracovat také jako externí výstupní modul pro regulátor ATS-C120.

Externí vstupní/výstupní modul regulátoru ATS-C120

Přenosové moduly ECX

Přenosové moduly ECX jsou vybaveny vstupy i výstupy - v místě lze na jeho vstup připojit např. elektroměr a na výstup zapojit ovládaný spotřebič. Modul ECX-8 může pracovat také jako externí vstupní a výstupní modul pro regulátor ATS-C120.

Externí vstupní/výstupní modul regulátoru ATS-C120

Jak tyto moduly mohu použít ve vlastní aplikaci?

Hledáte zařízení, kterým byste Vaší aplikací nebo webovou stránkou mohli přes datovou síť, veřejný internet něco ovládat, nebo sledovat stav technologie, signály poruch, měření z elektroměru či prostorové teploty a vlhkosti? Použijte některý z modulů řady "EC" a komunikujte s ním prostřednictvím zpráv ve formátu JSON protokolem UDP nebo TCP. 

Příklad požadavku:

{"request":"io_status"}

Odpověď:

{"response" : "io_status", ...další údaje hlavičky...
"data":{
"inputs":[ [1,0,0,0,"Kotel","m3",1000,0], [2,0,0,0,"Čerpadlo","kWh",1000,0], ... ],
"outputs":[ [1,0,1,"Ovládání kotle"], [2,0,2,"Vypínání přímotopů"], ... ],
} }

Více informací a struktury zpráv najdete v popisu "Moduly EC"... Případně kontaktujte výrobce o radu, jak na to...